Qi Gong - metoda k uvolnění šlach a svalů a posílení kostí

05.04.2011 18:30

Metoda k uvolnění šlach a svalů a posílení kostí - jaterní forma

"Shujin Zhuanggu Gong"

 

Programem tohoto kurzu je výuka jaterní formy . Játra a žlučník spolu tvoří funkční okruh patřící do elementu "Dřevo". Dřevo je element spojovaný s jarem, obdobím dynamické aktivity a růstu, dává nám také schopnost ukázat světu, kdo jsme. Emoce spojená s elementem Dřeva je zlost. Nadměrná a nevypuštěná zlost vážně poškozuje Játra a element Dřeva.

 

Prof. Zhang vytvořil tuto formu s cílem zmírnit nebo vyléčit potíže nebo onemocnění, které jsou spojeny s pohybovým aparátem.Na physiologické rovině směřuje tato forma ke zlepšení:

- přílišného stažení, především v oblastech šíje, ramen, beder a nohou

- pohyblivosti v kloubech, vazech a šlachách

- pružnosti a ohebnosti svalstva

- harmonického utváření svalových řetězců nohou a ramen

- všeobecné koordinace

Na emoční a duševní rovině dodává tato forma praktikujícímu nový životní elán : cítí se pln energie, touhy po činnosti a tvůrčí síly. Ve zdravotním pojetí "Pěti elementů" , neboli "Procesu změn", patří tato  QiGong-metoda k elementu "Dřevo" a harmonizuje příslušející hlavní orgán játra. Současně posiluje v elementu "Voda" ledviny. Specifická energie jater a ledvin posiluje myšlení a obrazotvornost, upravuje naší schopnost se zklidnit a naše představy.

Hlavní význam jednotlivých cviků spočívá na aktivaci stimulaci ledvin,sleziny a jater, kterým náleží v rámci tradiční čínské medicíny zvláštní význam: Ledviny zásobují kosti resp. kostní dřeň, slezina posiluje svaly a játra zásobují šlachy. Všechny tři aspekty - kosti, svaly a šlachy - tvoří společně účinné těžiště této formy.

 

 

Toto cvičení vzniklo před 5000 lety v Číně a je jedním z pěti pilířů tradiční čínské medicíny.  Podporuje zdraví,  pohyblivost,  posiluje imunitní systém, podporuje koncentraci. Napomáhá k nalezení rovnováhy a k uvolnění. Zároveň   procvičuje klouby, šlachy a svaly, aniž by je přetěžovalo.

 

Kdy:   každé úterý 18:30-20:00

Kde:    Centrum osobního růstu Spirituála, Braník

Cena:   1 lekce – 200 Kč   

             (cena jedné lekce v rámci celého kurzu – 150 Kč)

Markéta Hrdá – lektorka  Qi-Gongu

"Po letech vrcholové sportovní činnosti jsem hledala cestu, která by mě pomohla opět najít sílu, rovnováhu  a zdraví pro mé tělo a ducha. K Qi Gongu jsem se dostala přes bojové cvičení Taichi a studovala je v Německu a v Číně. Jsem ráda, že nyní mohu způsob, jakým nalézáme cestu k sobě, předávat dá."

Info: hrda.marketa@seznam.cz, www.,cviceniqigong.cz , tel. 773 966 636