Seminář Místo duše

12.10.2012 17:00

 

Kdy: 12. - 14. 10. 2012

Kde: Spirituála, Údolní 212, Praha 4-Bráník

Časy: Pátek 17:00 (přesně!) - 20:00, sobota 9:30 - 17:30, neděle 9:30 - 16:00 (konce jsou přibližné časy)

Cena: 2.900 Kč (včetně DPH)

 

Ve své poslední knize "Nature and the Human Soul" mluví Bill Plotkin o duši jako o "nejlepším možném místě" (the ultimate place), přičemž výraz "místo" používá nejen v geografickém smyslu (krajina, místo síly atd.), ale ve smyslu zasazení do Vesmíru. Duše tedy je naše optimální "místo ve světě", tam, kde jsme skutečně "doma". Zaujmeme-li toto místo, dostaneme se do zvláštního klidu, smíření a jasnosti, kde není žádné hodnocení toho, co je pro nás dobré nebo zlé, ale pouze přitakání tomu, co je. Toto místo nám nikdo nemůže vzít, nelze nám ho upřít, prodat, pronajmout nebo nás z něho vypovědět či vyhodit, protože je "jen naše".

 

Mnoho z nás má pocit, že jsme se na cestě k tomuto místu naší duše trochu ztratili. Pracujeme někde, kde se necítíme optimálně, náš vztah je fajn, ale ne "ten úplně pravý", a smysl života - no, raději pomlčet. Jsme v jakémsi "tmavém lese"(*), ze kterého toužíme se konečně dostat ven. To je ale taktika, která k ničemu nevede - jen k nekonečnému boji s tím, co je kolem nás. Tento "tmavý les" je totiž také naše místo - místo, kde zrovna jsme, a i když to není ono "definitivní" místo, to "nejlepší možné", optimální, může nás mnoho naučit. V tmavém lese se ukrývají zvířata, rostliny, svíticí pařezy, strašidla, skřítci, víly a jiné bytosti, které čekají, až se jich zeptáme na to, co nás mohou naučit. Namísto toho od nich utíkáme. Namísto spočinutí a naslouchání toužíme po jiném místě.

 

V tomto semináři nepůjde ani o léčení, ani o terapii - ale o postavení zvláštní konstelace na to, "co je kolem mne" nebo také "kde se nacházím". Zjistíme, že místo, kam jsme se dostali, možná není to nejlepší místo, ale má potenciál nás učit, proč jsme se sem dostali a jak jsme se sem dostali - a tím také jak jít dál. Konstelace nebudou stavěny "kvůli řešení traumat minulosti" ani abychom se konečně dostali někam do krásné a harmonické krajiny, ale za účelem poznání toho, co nás v naší současné situaci, tady a teď, může učit. Nejprve musíme totiž přijmout naše současné místo - až pak lze s jeho podporou, s podporou všech těch "v temném lese chaosu skrytých bytostí" hledat místo lepší - místo, kde sídlí naše duše.